📣Dziękujemy! Zapraszamy na kolejną edycję! 📣  

Organizator:

Debaty i wyjątkowe spotkania, kolejne nagrody dla wystawców - drugi dzień SALMED zakończony

Podziel się

Zielone szpitalnictwo, możliwości rozwoju startupów medycznych, bezpieczeństwo danych – to tylko część tematów drugiego dnia SALMED omawianych w licznych panelach. Wzięli w nich udział kluczowi eksperci ochrony zdrowia. Ten dzień był także momentem triumfu wystawców, którzy najciekawiej zaaranżowali swoje stoiska zdobywając uznanie kapituły a w rezultacie prestiżową nagrodę Acanthus Aureus. Zwieńczeniem intensywnego czasu we wtorek było otwarte spotkanie dla mieszkańców stolicy Wielkopolski pt. „Poznań dla kobiet”.


Startupy receptą dla sektora zdrowia

W ramach ekspozycji targów SALMED już po raz drugi została wyłoniona Strefa Startupów. To tutaj prezentowanych jest ponad dwadzieścia innowacyjnych rozwiązań, które mogą być znacznym usprawnieniem w codziennej pracy placówek medycznych. Kiedy na stoiskach startupowych w tle toczyły się rozmowy biznesowe na usytuowanej w pobliżu scenie została zorganizowana debata "Startupy medtech w Polsce 2024+".
- To nie są łatwe czasy dla startupów. Nikną inwestycje w digital health, krajowe granty są skromne a placówki ochrony zdrowia są nastawione na ilość realizowanych świadczeń a nie jakość- mówił moderator spotkania Artur Olesch, z czasopisma #OSOZ Polska. Jednak jak zauważyli prelegenci - przedstawiciele startupów- w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy liderami a konkurencja na tym rynku jest spora. Podkreślano jednak, że w tej branży to bardzo dobry sygnał, który wskazuje gdzie są wyzwania.

–Fundatorzy! Nie bójcie się! Sięgacie po międzynarodowy network!-przekonywał Jakub Chwiećko, ekspert medtech, z Naczelnej Izby Lekarskiej – Sieci Lekarzy Innowatorów NIL-IN.

Karolina Kornowska, autorka Raportu Top Disruptors in Healthcare oraz Project Manager wZdrowiu przedstawiła podsumowanie pięciu lat funkcjonowania tego przedsięwzięcia. -W ciągu ostatnich pięciu lat nie tylko obserwowaliśmy, ale również byliśmy częścią tej fascynującej podróży przez innowacyjne rozwiązania, odważne pomysły i wyjątkowe inicjatywy, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej.- podkreśliła K.Kornowska.

 Bezpieczne szpitale to wyedukowane kadry

Jak się okazuje startupy mogą być rozwiązaniem na wiele „bolączek” branży, w tym bezpieczeństwa danych medycznych. Temu zagadnieniu poświęcony był kolejny panel drugiego dnia targów SALMED zorganizowany przez Polską Federację Szpitali i Koalicję AI w Zdrowiu. – Uważam, że w startupach jest ogromny potencjał. Od sztucznej inteligencji odwrotu nie ma. Jednak ważne jest kto jest dostawcą tego modelu. – mówił jeden z prelegentów tej debaty, Daniel Kaźmierczak, Prezes Zarządu | CEO, Teleradiologia24.

O koniecznych innowacjach w placówkach ochrony zdrowia wspomniał także prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali podkreślając, że personel medyczny powinien otrzymać bezpieczne narzędzia pracy oparte i identyfikację biometryczną. – Ważna jest też świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa, dlatego kluczowa jest gruntowna edukacja kadr zarządzających oraz medycznych. – dodał prezes PFSz.
-Niestety najsłabszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie danych medycznych jest człowiek- konkludowała Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

 

Naukowcy mogą sprostać wyzwaniom stojącym przed dyrektorami szpitali
W drugim dniu targów nie zabrakło także głosu innej organizacji skupiającej dyrektorów szpitali. Na temat aktualnych problemów Sektora Ochrony Zdrowia rozmawiali członkowie Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. Dyrektorzy przyjrzeli się m.in.: opiece nad pacjentem w szpitalu i przychodni, zarządzaniu szpitalem, AOS-om czy współpracy organizacji sektorowych.

Jak się jednak okazuje ważna jest współpraca zarządzających szpitalami z ośrodkami naukowymi. Tym zajmują się m.in. organizatorzy  Strefy Nauki na targach SALMED: Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii . W ramach tej strefy dwanaście uczelni i instytutów badawczych przybliża uczestnikom targów swoje innowacje w zakresie ochrony zdrowia.– Prezentujemy je szpitalom oraz firmom oferując kooperację. Jesteśmy tu po to aby poznać wyzwania w ochronie zdrowia i zachęcić naukowców do poszukiwania rozwiązań. – mówił Jakub Jasiczak z Porozumienia Spółek Celowych.

 

Zielone szpitale i Poznań dla kobiet
Otwarte spotkanie dla mieszkańców stolicy Wielkopolski pt. : "Poznań dla kobiet" zwieńczyło intensywny drugi dzień na Targi medyczne SALMED. Wydarzenie poświęcone procedurze in vitro zostało zorganizowane przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. - Poznań jest miejscem, które pokazuje jak bardzo kobiety mogą być sprawcze- mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan. Sama jest matką trzech synów, którzy przyszli na świat dzięki tej procedurze. Warto też zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w projekt obywatelski ,,Tak dla in vitro”, dzięki któremu już niedługo tysiące rodzin będą mogły cieszyć się z finansowania tej metody z budżetu państwa.- Dziękujemy Pani Małgorzacie za poczucie misji. Warto o ważne rzeczy walczyć i sprawić żeby nigdy więcej dzieci poczęte dzięki tej metodzie nie były stygmatyzowane - przekonywał Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

 


POSUM od wczesnych godzin porannych prowadził także na jednej ze scen konferencję "Green Healthcare and Business" poświęconą zrównoważonej opiece zdrowotnej oraz jej wpływowi na klimat.

 

Stoiska ze szczególną wizją
Nagrody „Acanthus Aureus” to tradycja imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy, kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i tworzeniu atmosfery właściwej dla bezpośredniej komunikacji z klientem i z rynkiem. Na targach SALMED nagrody Acanthus Aureus przyznano firmom: INMED S.A., ITP S.A., ASTAR i CECERT Sp. z o.o.

 

Targi SALMED potrwają do czwartku.