📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

Ligia Kornowska na łamach "Sukcesu po Poznańsku"

Podziel się

Jest przed trzydziestką, ale sukcesów i pozycji w branży medycznej mógłby pozazdrościć jej niejeden senior. Ligia Kornowska, poznanianka, 27-latka, dyrektor zarządzająca Polską Federacją Szpitali a także prelegentka i moderatorka konferencji podczas najbliższej edycji targów SALMED - to bohaterka najnowszego numeru "Sukcesu po Poznańsku" .

Ligia Kornowska zarządza Polską Federacją Szpitali - organizacją zrzeszającą największą liczbę podmiotów leczniczych w kraju. Jest także założycielką i prezes Młodych Menedżerów Medycyny, wyróżnioną na liście Forbesa "25 under 25" w kategorii "Biznes” oraz w rankingu „100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia”. Na swoim koncie ma także koordynację kilkoma startupami medycznymi. Jednak, jak podkreśla, jest przede wszystkim lekarzem a wybrany we wczesnej młodości kierunek studiów okazał się jej pasją. Kolejną. Medycyna wygrała z walcem i salsą, a taneczne, międzynarodowe turnieje zostały zastąpione przez szpitalne konsylia oraz dyskusje o ochronie zdrowia na szczeblu Komisji Europejskiej. 

- Większość mojego czasu poświęcam na wdrażanie sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Innowacje w medycynie to temat, który mnie bez reszty fascynuje. W kwestii sztucznej inteligencji działamy z Polską Federacją Szpitali bardzo intensywnie, zwłaszcza w ramach Koalicji AI, którą współtworzyliśmy. Ma ona wpłynąć na bezpieczny i transparentny rozwój sztucznej inteligencji w medycynie. Jej ogromne znaczenie porównuje się do wynalezienia antybiotyku czy rewolucji przemysłowej. W sektorze ochrony zdrowia wprowadzając takie innowacje musimy być bardzo ostrożni. One muszą być wdrożone w sposób bezpieczny dla pacjenta. Staramy się taki rozwój umożliwić. Prym wiodą algorytmy pomagające oceniać badania obrazowe. Dzięki nim można określić różne stany chorobowe pacjenta. Są już nawet na świecie zarejestrowane urządzenia zdolne do wystawiania diagnozy. To pierwszy element medycyny, będący kolebką sztucznej inteligencji. Blokerem przy rozwoju tych rozwiązań jest dostęp do dobrej jakości danych medycznych. Szpitale mogą mieć problem z ich udostępnianiem. Mam przyjemność uczestniczyć w rozmowach dotyczących tych procedur na poziomie Komisji Europejskiej. Sztuczna inteligencja oczywiście nie zastąpi lekarzy, ale może pomóc w określaniu priorytetów. To kluczowe dla ratowania ludzkiego życia. Takie pilotaże w Polsce są już wprowadzane. To kwestia przyszłości, która dzieje się teraz - mówi w najnowszym numerze "Sukcesu po Poznańsku" Ligia Kornowska.

 

Zachęcamy do lektury wywiadu!

Najnowszy numer "Sukcesu po Poznańsku" dostępny TUTAJ

 

Ligia Kornowska będzie koordynatorem strefy startupów  oraz moderatorem i prelegentką dyskusji panelowych w trakcie Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED (24-26.03.2021).