📣Dziękujemy! Zapraszamy na kolejną edycję! 📣  

Organizator:

Minister Zdrowia w pierwszym dniu targów SALMED zapowiedziała nowy program dla POZ

Podziel się

Prawie dwa lata branża medyczna czekała na ten dzień. Poznań stał się głównym kierunkiem dla wszystkich spragnionych wiedzy i nowości w ochronie zdrowia. Rozpoczęte we wtorek 19 marca Targi SALMED, obfitowały w ważne debaty i deklaracje skutkujące wymiernymi zmianami w tym sektorze. Na dwóch scenach i w salach konferencyjnych nie cichły rozmowy na temat wyzwań dla ochrony zdrowia. Istotę tego wydarzenia potwierdziła obecność Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia i Filipa Nowaka, prezesa NFZ a także szefów wiodących podmiotów skupiających menedżerów szpitali, klinik i pozostałych placówek medycznych. W pierwszym dniu targów SALMED został ogłoszony program, w ramach którego do POZ trafi ponad miliard złotych.

- Opieka koordynowana w POZ to przyszłość. Pacjenci są coraz bardziej wymagający i coraz więcej oczekują od ochrony zdrowia. Temu sprzyja opieka koordynowana. Liczę, że podpisany dziś projekt z NFZ poprawi dostępność do ochrony zdrowia, zwłaszcza w miejscach wykluczonych komunikacyjnie- mówiła dziś na targach SALMED Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia w panelu zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Nowy projekt zmieni sytuację POZ

Uczestnicy dowiedzieli się, że w ramach projektu do POZ trafi ponad miliard złotych na rozwój. Uruchomienie programu inwestycyjnego zapowiedziała dziś na targach Salmed w Poznaniu minister zdrowia. Pieniądze będą pochodzić z unijnego programu Feniks. Lekarze rodzinni będą mogli je wydać na sprzęt informatyczny i do diagnostyki pacjentów, ale też np. na odnowienie gabinetu.

- O dofinansowanie będą się mogli ubiegać także ci lekarze, którzy dopiero otwierają przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani będą ci medycy, którzy otaczają pacjentów opieką koordynowaną. Pierwszy nabór to będzie jesień tego roku - dodała minister zdrowia.
Jak zapowiedział Filip Nowak wnioski o dofinansowanie mają być proste, będzie je przyjmował NFZ.
- Liczymy, że dzięki temu koordynowaną opieką zdrowotną będzie objęta większa liczba POZ i zgłoszą się do nas nowi beneficjenci. Chcemy dać pacjentom to co mamy najlepszego: sprawczy, skoordynowany POZ – dodał prezes NFZ.
- Jesteśmy na początku drogi. Diagnozujemy bariery i je obalamy. Jestem pełna uznania, że ten proces się rozpoczął. Jeszcze nigdy w historii nie było takich środków na POZ.- przekonywała Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

 

Tłumy na salach, bogactwo programu
Pierwszego dnia targów odbyły się także konferencje organizacji skupiających dyrektorów szpitali. Głos prywatnych podmiotów wybrzmiał w spotkaniu pt.: „Nowoczesne technologie informatyczne i robotyczne, optymalizacja zakupów i nowoczesne techniki kontaktu z pacjentem - drogą do obniżenia kosztów funkcjonowania szpitali prywatnych” organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.
Nie zabrakło także, tuż przed wyborami samorządowymi, stanowiska szpitali powiatowych. O wyzwaniach stojących przed tymi placówkami mówili menedżerowie i eksperci zaproszeni przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Z kolei Uczestnicy targów związani z sektorem rehabilitacji mogli wziąć udział w konferencji pt. :Promocja polskiej rehabilitacji, gdzie szukano odpowiedzi na pytanie: Czy rehabilitacja uzdrowiskowa ma charakter interdyscyplinarny?
Na scenie w pawilonie siódmym odbył się także panel Polskiego Centrum Edukacji i Medipment.pl nt. Kompleksowego wyposażenia placówek medycznych.


Jak ważny jest temat wyrobów medycznych w świetle aktualnych regulacji prawnych świadczyły tłumy uczestników na konferencji zorganizowanej przez Izbę POLMED. Jeden z prelegentów debaty, mec. Oskar Luty przekonywał: Nie bójmy się kryteriów jakościowych! Dodał także, że wprowadzone przez prawo unijne regulacje dotyczące wyrobów medycznych są zagrożeniem dla Europy w rozwoju innowacji w tej branży.

Targi SALMED potrwają do czwartku. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich  można wziąć udział zarówno w targach SALMED jak i Targach Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO. Dzięki temu połączeniu powstanie ekspozycja blisko 300 firm z ofertą dla sektora medycznego.

 

UWAGA: PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA NIE PŁACĄ ZA WSTĘP!

SPRAWDŹ PROGRAM WSZYSTKICH WYDARZEŃ SALMED 2024!