📣Dziękujemy! Zapraszamy na kolejną edycję! 📣  

Organizator:

Najbardziej spektakularna inwestycja na SALMED!

Podziel się

Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Prokocimiu to jedna z największych inwestycji medycznych w Europie. Nowoczesny obiekt wyposażony w najnowszą aparaturę oraz unikatowe rozwiązania technologiczne stworzył pacjentom warunki leczenia na najwyższym, światowym poziomie.

O szczegółach powstania nowoczesnej placówki oraz wyzwaniach jakie postawiono inwestorom i realizatorom projektu będzie można dowiedzieć się więcej podczas targów SALMED.

Poprzeczka postawiona wysoko

Poprzeczka od początku, od planu aż do ostatniego etapu budowy, postawiona  była wyjątkowo wysoko. Celem było stworzenie szpitala na miarę najwyższych standardów zarówno pod względem infrastruktury jak i metod diagnostyki oraz leczenia pacjentów.

Skutkiem zaangażowania wielu podmiotów w realizację projektu  powstał najnowocześniejszy obiekt szpitalny w tej części Europy z dalszym potencjałem rozwoju. Każdego roku w placówce hospitalizowanych jest ok. 80 tys. osób.

Jak wyglądały plany inwestycji i w jaki sposób przebiegały jej poszczególne etapy? Takie szczegóły  zdradzą podczas SALMED inwestorzy i realizatorzy projektu.

-To bezcenne know-how mogące znacząco pomóc w budowie lub modernizacji kolejnych szpitali. Mam nadzieję, że targi  SALMED dzięki prezentacji tak wizjonerskich obiektów ułatwią potencjalnym inwestorom realizację podobnych. Doświadczenie i wiedzę z tzw. „pierwszej ręki”  ceni się szczególnie, pozwala czerpać z najlepszych wzorców i jednocześnie unikać ewentualnych potknięć– mówi Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED.

Rozmach inwestycji

Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego to przede wszystkim niesamowity przeskok w jakości udzielania świadczeń zarówno dla pacjentów, jak i samych pracowników szpitala. Jestem niesamowicie dumny, że przy tak dużej – wartej ponad 1 mld. 200 mln. złotych - inwestycji udało nam się zrealizować wszystko w terminie i zgodnie z założonym budżetem. Zdaję sobie sprawę, że nie byłoby to możliwe bez wzorowej współpracy z generalnym wykonawcą, ale również z wszystkimi innymi podwykonawcami. Powierzyliśmy prace profesjonalistom, byliśmy otwarci  na ich sugestie i propozycje, co w rezultacie doprowadziło nas do szczęśliwego finału. Udało nam się wybudować szpital, w którym posiadamy nowoczesne rozwiązania architektoniczne oraz topowe wyposażenie. Co ważne natomiast są one dla nas optymalne, co oznacza, że w pełni wykorzystamy ich potencjał. I nikt nie będzie nam w stanie zarzucić, że – posługując się metaforą - kupiliśmy sobie mercedesa, a nie umiemy nim jeździć – mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, Marcin Jędrychowski.

W skład Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wchodzi kompleks kilkunastu połączonych ze sobą funkcjonalnie budynków usytułowanych na obszarze 16 hektarów.

Całość inwestycji to setki kilometrów kabli, tysiące kilometrów sieci wodociągowych, cztery niezależne systemy zasilania i ponad 1200 miejsc parkingowych. Budynek główny składa się z aż dziewięciu segmentów. Uzupełnieniem kompleksu są również stanowiące dodatkową infrastrukturę budowle, a wśród nich: lądowisko dla helikopterów, drogi, zbiorniki: wód opadowych i wód zakaźnych.

Szpital zaprojektowano tak, aby jego obiekty mogły spełniać kilka strategicznych funkcji: diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową pozwalającą na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

Imponująco przedstawia się wyposażenie placówki. Pacjenci mają do dyspozycji aż 925 łóżek zlokalizowanych w 25 oddziałach, 31 poradni oraz centralny blok operacyjny, w skład którego wchodzi 20 sal, w tym specjalne sale do przeszczepów, sale robotyczne oraz sala hybrydowa.

W szpitalu realizowane są świadczenia wykorzystujące nowoczesny sprzęt w tym m.in.:  Cyberknife czy urządzenie do tomoterapii. To także jedyna placówka w Polsce, która może wykonywać  naświetlanie śródoperacyjne.

Inwestycja uwzględnia także najnowsze trendy automatyzacji – to jedyny w Polsce blok operacyjny, w którym urządzenia mogą być dzięki specjalnemu, zintegrowanemu systemowi sterowane przez jedną osobę.

Protokół Odbioru Końcowego zakresu prac Generalnego Wykonawcy (Konsorcjum firm: WARBUD, PORR, VAMED) podpisano 30 maja 2019 r.

Rozmach inwestycji szerokim echem wybrzmiewał w środowisku medycznym budząc uzasadnione uznanie. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie i dyrektor Marcin Jędrychowski to zwycięzcy w prestiżowym konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia,  w kategorii: „Lider Roku 2019 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital”.

Dla menedżerów szpitali planujących podobne przedsięwzięcia, targi SALMED będą wyjątkową okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami i wykonawcami największej zrealizowanej w ubiegłym roku  inwestycji w ochronie zdrowia. Ekspozycja szpitala znajdzie się w specjalnie zaaranżowanej strefie pokazowej usytuowanej w pawilonie 7A.