📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

Przedstawiciele samorządu lekarzy porozmawiają o współczesnych wyzwaniach systemu ochrony zdrowia

Podziel się

Każde wydarzenie związane z ochroną zdrowia to świetna okazja, by dyskutować o problemach i wyzwaniach systemu opieki zdrowotnej. Nie inaczej będzie podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażania Medycznego SALMED. Jednym z patronów branżowych wydarzenia jest Wielkopolska Izba Lekarska. Z inicjatywy WiL pierwszego dnia targów przedstawiciele samorządu lekarzy porozmawiają o współczesnych wyzwaniach systemu ochrony zdrowia. Pod lupę zostanie wzięta geriatria oraz działania medyczne w obliczu kryzysu: wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof.

Pierwszego dnia targów przedstawiciele samorządu lekarzy i lekarzy dentystów będą odpowiedzialni za przeprowadzenie serii debat i paneli dyskusyjnych. Pierwszy blok poświęcony będzie geriatrii. To niezwykle ważne zagadnienie. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a dostęp do opieki geriatrycznej jest bardzo ograniczony. Rekomendowana liczba lekarzy specjalistów w Wielkopolsce oszacowana na podstawie zaleceń American Geriatric Society (w odniesieniu do danych demograficznych) wynosi 245. W rzeczywistości specjalistów geriatrii leczy w województwie ponad pięciokrotnie mniej. - Ustawa o opiece geriatrycznej, wprowadzona w ostatnich miesiącach nakłada na samorządy szczególne zadania w tym zakresie, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. W chwili obecnej w województwie powinno powstać 420 łóżek geriatrycznych  oraz  kilkadziesiąt Centrów Zdrowia 75+ - stwierdza wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski, specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii, który jest w trakcie specjalizacji z geriatrii.

W drugim bloku skupimy się na działaniach medycznych w obliczu kryzysu: wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof. Konflikt zbrojny na masową skalę toczy się przy naszej granicy, a niestabilna sytuacja polityczna jest faktem w wielu regionach świata. Dlatego też każda osoba zarządzająca szpitalem powinna nabyć lub zaktualizować wiedzę o zarządzaniu kryzysowym. Musimy wiedzieć jakie procedury mogą być konieczne do wdrożenia, ale też chociażby w jaki sprzęt powinniśmy się zaopatrzyć. – To tematy, których wszyscy chcielibyśmy uniknąć, jednak kiedy przyjdzie nam się mierzyć z zagrożeniem na naukę będzie już za późno. Tę lekcję musimy odrobić teraz, z nadzieją, że nie przyjdzie nam tej wiedzy wykorzystać w praktyce – podkreśla lek. Marcin Karolewski.

Uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w debatach 19 marca. W każdej części przewidziane są dwa panele dyskusyjne:

Termin: 19.03.2024 (1 dzień targów SALMED)

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Wielkopolska Izba Lekarska

Część I

10:30 – 11:00             Rola i przyszłość geriatrii w Polsce.

11:00 – 11:30             Szpital przyjazny pacjentom geriatrycznym.

Część II

11:30 – 12:00             Zarządzanie kryzysowe w szpitalu. Szpital w obliczu wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof.

12:00 – 12:45             Dobór sprzętu w dobie globalnych zagrożeń wojną i terroryzmem.

UWAGA: PRACOWNICY OCHRONY ZDROWIA NIE PŁACĄ ZA WSTĘP!

 

SPRAWDŹ PROGRAM WSZYSTKICH WYDARZEŃ SALMED 2024!