📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

Trening hipoksyjny w rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19

Podziel się

Przewlekłe skutki zarażenia koronawirusem tzw. long covid, dotyka około 15% pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Dotychczasowe badania naukowe wykazały pozytywny wpływ terapii hipoksją na stymulowanie procesów regeneracyjnych takich organów jak serce, nerki czy układ nerwowy, które są w szczególności dotknięte powikłaniami po przebytej chorobie COVID-19. Więcej na ten temat dowiemy się podczas seminarium o wykorzystaniu treningu hipoksyjnego już 25.03.2022 o godz. 11:00.

Trening hipoksyjny w rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19

Data: 25 marca 2022 r.  godz. 11.00

Miejsce : MTP, pawilon 3, scena główna

Organizator: Ascon Projects (HYPOXICO POLSKA)
Prelegenci: dr Ewelina Krzywińska, dr Michał Sobecki (Uniwersytet Zuryski).

UWAGA: UDZIAŁ W SEMINARIUM MOŻLIWY JEDYNIE PO ODEBRANIU BEZPŁATNEGO BILETU NA TARGI SALMED

Trening hipoksyjny w rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Przewlekłe skutki zarażenia koronawirusem tzw. long covid, dotyka około 15% pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. W przypadku średniego i ciężkiego przebycia choroby, pojawiają się poważne komplikacje zdrowotne, które mogą mieć trwałe skutki, wynikające z uszkodzeń wielonarządowych. Zgodnie z danymi WHO powikłania po COVID-19, które mogą się utrzymywać przez dłuższy okres po wyzdrowieniu, to między innymi: skrajne zmęczenie, duszności,  ból lub ucisk w klatce piersiowej, problemy z pamięcią i koncentracją („mgła mózgowa"), depresja oraz brak smaku. Powikłania te są efektem uszkodzeń wielu organów takich jak serce, płuca, nerki czy układ nerwowy. Chorzy borykają się także z podwyższonymi ponad normę poziomami prozapalnych cytokin, co negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co ciekawe, ostatnie badania pokazują, że wśród ludzi żyjących na obszarach wysokogórskich charakteryzujących się obniżonym poziomem tlenu (hipoksja) częstość występowania COVID-19 jest mniejsza oraz osoby po przebytej chorobie posiadają mniejsze spektrum skutków ubocznych.

Dotychczasowe badania naukowe wykazały pozytywny wpływ terapii hipoksją na stymulowanie procesów regeneracyjnych takich organów jak serce, nerki czy układ nerwowy, które są w szczególności dotknięte powikłaniami po przebytej chorobie COVID-19. Wyniki badań klinicznych nad zastosowaniem treningu hipoksyjnego w leczeniu powikłań po COVID-19 po pierwsze i najważniejsze - pokazują brak skutków ubocznych zastosowania terapii hipoksją u osób po przebytej chorobie COVID-19, a po drugie - poprawiają wydolność chorych, pracę płuc oraz obniżają poziomy prozapalnych cytokin w krwioobiegu.

Ten fenomen jest związany z procesem adaptacyjnym do niskiego poziomu tlenu, który jest kontrolowany przez indukowany hipoksją czynnik transkrypcyjny HIF-1α. HIF-1α reguluje ekspresję ponad 300 genów, generując odpowiedź na hipoksję, działając w zasięgu ustrojowym (zwiększona erytropoeza, zwiększenie częstości oddechów, wydolności pracy serca), zasięgu lokalnym (stymulacja angiogenezy, waskulogenezy) oraz na poziomie komórkowym (stymulacja glikolizy, promowanie proliferacji komórki). Z drugiej strony ćwiczenia interwałowe o umiarkowanej intensywności redukują przewlekłe stany zapalne, wzmacniają układ odpornościowy oraz poprawiają funkcjonowanie organizmu.

HYPOXICO POLSKA, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej, proponuje zastosowanie zindywidualizowanego treningu hipoksyjnego ze średnią aktywnością fizyczną jako efektywną terapię rehabilitacji osób dotkniętych pandemią SARS-CoV-2 i dostarcza na rynek odpowiednie produkty i usługi do rehabilitacji pacjentów po chorobie COVID-19.