📣Dziękujemy! Zapraszamy na kolejną edycję! 📣  

Organizator:

Trzy intensywne dni dla sektora zdrowia

Podziel się

Przez trzy dni Poznań stanie się centrum świata medycznych innowacji. W stolicy Wielkopolski, gdzie organizowane są targi SALMED, od 19 marca na pracowników ochrony zdrowia , czekać będzie oferta blisko 300 firm oraz bogaty program debat, konferencji i warsztatów. Udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili już m.in. Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ oraz konsultanci krajowi i szefowie kluczowych organizacji sektora zdrowotnego.

Organizowane w cyklu dwuletnim targi SALMED to jedyne w Polsce kompleksowe targi sprzętu medycznego i wyposażenia dla szpitali, klinik, gabinetów lekarskich oraz placówek ochrony zdrowia. Wydarzenie umożliwia zacieśnienie kontaktów pomiędzy przedstawicielami medycyny, biznesu i nauki. Wśród wystawców uczestnicy spotkają nie tylko liderów przedstawiających premiery rynkowe i nowości, ale także klastry medyczne, podmioty certyfikujące oraz uczelnie medyczne w Strefie Nauki. Ekspozycję dopełni Strefa Startupów, gromadząca innowacyjne rozwiązania wspierające w różnych obszarach rozwój medycyny. Swoje stoisko będzie miała m.in. Izba POLMED, Wielkopolska Izba Lekarska, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Strefę ekspozycyjną dopełni program konferencji, debat i warsztatów tworzony wspólnie z kluczowymi organizacjami sektora ochrony zdrowia. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można wziąć udział zarówno w targach SALMED jak i Targach Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO. Dzięki temu połączeniu powstanie ekspozycja blisko 300 firm z ofertą dla sektora medycznego.

Roboty dla szpitali i ponad miliard złotych dla POZ? NFZ i MZ przedstawią nowy projekt

W spotkaniu z udziałem regulatora i płatnika uczestnicy posłuchają o szczegółach inwestowania systemu ochrony zdrowia. Przewodnim trendem jest robotyka – roboty chirurgiczne należą do najczęściej kupowanych urządzeń w ostatnich latach. Jednak zmiany inwestycyjne to nie tylko szpitalnictwo i działanie własne podmiotu leczniczego, ale także zorganizowane inicjatywy centralne. Dlatego też w najbliższych latach planowana jest realizacja największego projektu inwestycyjnego z dofinansowaniem w ramach Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Dzięki temu do placówek POZ trafi wsparcie w wysokości ponad 1 miliarda złotych. Szczegóły tego przedsięwzięcia zostaną ogłoszone na targach Salmed. Prelegenci zaproszeni przez NFZ, w tym Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia oraz Katarzyna Anna Kacperczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia przyjrzą się także koordynacji świadczeń opieki zdrowotnej. Perspektywę lekarzy POZ przybliży prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Punkt widzenia płatnika przedstawi Filip Nowak, prezes NFZ.

Strefa Nauki

Targi SALMED są od lat „łącznikiem” świata nauki i biznesu. Dlatego na targach SALMED powstaje szczególny projekt tworzony przez 12 uczelni i instytutów badawczych. W Strefie Nauki będzie można poznać wynalazki, naukowców i nowe projekty. Zostaną tutaj także zaprezentowane innowacje medyczne oraz sposoby pozyskania dotacji na badania i rozwój. Nie zabraknie również wykładów na temat przełomowych rozwiązań dla współczesnej ochrony zdrowia. Eksperci przybliżą nowe możliwości wykorzystania AI w prewencyjnej diagnostyce sportowej czy też innowacyjne leczenie niewydolności oddechowej. Organizatorami Strefy Nauki są: Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii. To organizacje skupiające łącznie ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni oraz instytutów badawczych.

Czy polskie startupy mają „pod górkę”?

Ważną częścią wydarzenia będzie strefa startupów medycznych. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej zostaną zaprezentowane najbardziej obiecujące startupy wspierające na wielu obszarach rozwój współczesnej medycyny. Na targach SALMED będzie można zobaczyć nie tylko projekty z dyscyplin typowo medycznych, ale przede wszystkim – projekty interdyscyplinarne, łączące za pomocą technik informatycznych rozwiązania organizacyjne, zarządcze, technologiczne z procedurami diagnostycznymi, leczniczymi czy prognostycznymi. Rynek startupów jest jednym z bardziej obiecujących sektorów dla rozwoju polskiej myśli technologicznej a targi SALMED są doskonałym miejscem łączenia świata innowacji z inwestorami gotowymi na rozwój biznesu wychodzącego poza schemat. Startupy medyczne w Polsce nie mają łatwo: od kilku lat spadają inwestycje w młode firmy digital health, krajowe granty są skąpe, polski rynek ochrony zdrowia jest „innowacyjno-oporny”, na razie nie ma co liczyć na refundację stosowania innowacji przez NFZ, a uzyskanie znaku CE lub przeprowadzenie badania klinicznego rozwiązania e-zdrowia to długa i kosztowa droga. Z każdej strony startupy słyszą, że liczą się dowody na skuteczność rozwiązania cyfrowego i przychody w perspektywie kilku lat. Czy w takich warunkach można z powodzeniem rozwinąć innowację medtech i wprowadzić ją na polski rynek? Tak – ale startupy muszą dopasować swoją strategię działania do rzeczywistości 2024+, zbudować sieć współpracy, kreatywnie szukać kapitału, stworzyć dynamiczny zespół i wykorzystać szanse rynkowe. O tym, jak to zrobić, eksperci porozmawiają na sesji startupowej podczas targów SALMED organizowanej przez czasopismo OSOZ Polska. Na jednej scenie spotkają się przedstawiciele szpitali, VC, organizacji ochrony zdrowia, innowacyjnych firm oraz Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej. Startupy dowiedzą się, gdzie szukać i jak wykorzystywać mikro-szanse na wymagającym rynku i zapewnić sobie długookresowy rozwój. Z kolei menedżerowie szpitali i osoby odpowiedzialne za rozwój innowacji w medycynie posłuchają jak wdrażać nowości cyfrowe we współpracy z młodymi firmami.

Bogatą analizę rynku startupowego przedstawia Raport Top Disruptors in Healthcare, który już od pięciu lat pomaga nawiązywać wartościowe kontakty biznesowe oraz docierać do podmiotów leczniczych, funduszy VC i potencjalnych klientów. Targi medyczne SALMED są od pierwszej edycji partnerem projektu. Raport zainicjowany przez Polską Federację Szpitali oraz Koalicję AI w Zdrowiu to nieocenione źródło wiedzy dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z najnowszymi trendami w medtech. Podczas targów SALMED poznamy kluczowe dane oraz wyzwania najbliższej edycji tego przedsięwzięcia.

Debaty menedżerów szpitali

Targi SALMED są dobrym miejscem na dyskusję menedżerów szpitali. Podczas tegorocznej edycji kilka organizacji skupiających dyrektorów placówek medycznych planuje spotkania, podczas których poruszone zostaną najważniejsze wyzwania z jakimi mierzą się zarządzający w ochronie zdrowia. Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ w drugim dniu targów SALMED zorganizuje konferencję pt.: Aktualne problemy Sektora Ochrony Zdrowia- wybrane aspekty. Dyrektorzy wybranych szpitali przyjrzą się m.in.: opiece nad pacjentem w szpitalu i przychodni, zarządzaniu szpitalem, AOS-om czy współpracy organizacji sektorowych. Z kolei trudna sytuacja szpitali powiatowych będzie przedmiotem dyskusji Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych zaplanowanej w pierwszym dniu targów. Konferencję zakończy panel dyskusyjny pt. „System szpitalnictwa w Polsce - wyzwania i perspektywy” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Związku Powiatów Polskich oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Swoją debatę podczas SALMED zaplanowała także Polska Federacja Szpitali. W jej trakcie eksperci przyjrzą się bezpieczeństwu danych medycznych. Podejmą się analizy zagrożeń, jakie mogą dotknąć systemy zarządzania danymi medycznymi, w tym ataków hakerskich, czy wycieków danych.

Nie zabraknie także głosu dyrektorów szpitali prywatnych. W panelu organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych eksperci porozmawiają o technologiach informatycznych i robotycznych, optymalizacji zakupów oraz nowoczesnych technikach kontaktu z pacjentem.

Poznań dla kobiet

O konkretnych zielonych rozwiązaniach w placówkach ochrony zdrowia, będą rozmawiać eksperci na konferencji „Green Healthcare and Business” organizowanej na targach SALMED przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. Po panelach dyskusyjnych, POSUM zaprosi mieszkanki i mieszkańców Poznania na spotkanie otwarte pt.: “Poznań dla kobiet”. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. - Chcemy zaprosić poznanianki i poznaniaków na spotkanie, podczas którego razem z naszym gościem, Małgorzatą Rozenek-Majdan porozmawiamy o zdrowiu kobiet bez tabu -  mówi Konrad Zaradny, Dyrektor POSUM. - Będzie to świetna okazja, by usłyszeć głos kobiety, która temat in-vitro zna bardzo dobrze. Sama jest matką trzech synów, którzy przyszli na świat dzięki tej procedurze. Warto też zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w projekt obywatelski ,,Tak dla in vitro”, dzięki któremu już niedługo tysiące rodzin będą mogły cieszyć się z finansowania tej metody z budżetu państwa.-dodaje. Podczas spotkania poruszona zostanie także kwestia Punktu Profilaktyki Intymnej, czyli miejsca w POSUM, gdzie poznanianki (a także poznaniacy) mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji 24h/7, dzięki finansowaniu projektu z budżetu Miasta.

Ekspozycja innowacyjnego sprzętu medycznego i zróżnicowana agenda

Osoby związane z działalnością medyczną nie ponoszą kosztów udziału w targach SALMED. W otoczeniu ekspozycji innowacyjnego sprzętu i technologii kreujących współczesne trendy w medycynie, zwiedzający będą mogli wziąć udział w zróżnicowanej agendzie targów. Podczas wydarzenia nie zabraknie promocji polskiej rehabilitacji a także tematyki AI oraz sposobów aplikowania o fundusze europejskie. Pod lupę ekspertów Izby POLMED zostaną wzięte wyroby medyczne w świetle aktualnych aktów legislacyjnych. W programie przewidziano również konferencję Wielkopolskiej Izby Lekarskiej poświęconą geriatrii i sytuacjom kryzysowym w placówkach ochrony zdrowia. Targi Salmed organizowane przez Grupę MTP odbędą się 19-21 marca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej: www.salmed.pl

Program: https://salmed.pl/pl/program-wydarzen/

Pracownikom ochrony zdrowia przysługują bezpłatne bilety: www.tobilet.pl