📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu

Podziel się

Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w burzliwych czasach, od pandemii po pomoc Ukrainie. Jak dostosowuje się prawo? Jakich zmian dla szpitali i firm można się spodziewać w tym roku? Na takie pytania odpowiedzi będą szukać eksperci panelu: Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu podczas targów SALMED.

O tym, jak w ostatnich latach zmieniało się prawo zamówień publicznych oraz o tym, czego szpitali i firmy mogą spodziewać się w tym roku, będziemy rozmawiać podczas debaty poświęconej zamówieniom publicznym w kontekście wyrobów medycznych na międzynarodowych targach SALMED.

W dyskusji wezmą udział prawnicy, przedstawiciele producentów wyrobów medycznych, szpitali oraz Urzędu Zamówień Publicznych.

Data: 23 marca 2022 r. w godz. 11.00-13.00

Miejsce : MTP, pawilon 3

ZAGADNIENIA PANELU::

 • jak pandemia wpłynęła na zamówienia publiczne - od przepisów po praktykę?
 • Czego możemy spodziewać się w tym i kolejnym roku (przepisy, źródła finansowania wybranych kategorii wyrobów medycznych m.in. z funduszy publicznych)?
 • Opis przedmiotu zamówienia na sprzęt medyczny – przepisy a praktyka
 • Cenowe i pozacenowe kryteria wyboru w zamówieniach medycznych
 • Serwisowanie sprzętu medycznego w ramach zamówień publicznych.

W dyskusji  udział potwierdzili*:

 • Michał Trybusz, przedstawiciel Urzędu Zamówień Publicznych
 • Magdalena Żak, przewodnicząca Komisji ds. zamówień publicznych Izby POLMED
 • Tomasz Hajdyła, ekspert prawny Izby POLMED
 • Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali
 • Piotr Miadziołko, prezes zarządu Neomedix, były dyrektor szpitala powiatowego i wiceprzewodniczący Rady Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali
 • Michał Gajdek, Senior Associate, Kancelaria DZP, specjalista od zamówień publicznych w ochronie zdrowia
 • Adam Twarowski, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Dyskusję poprowadzi Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu CowZdrowiu.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Tomasz Hajdyła: Ostatnie lata były wyjątkowe. Czynniki globalne jak COVID, zmiany prawne na poziomie UE i krajowym to okoliczności, które wpłynęły na przemiany na rynku zamówień publicznych na wyroby medyczne. Wiele wskazuje na to, że najbliższa przyszłość również będzie obfitowała w wyzwania, pułapki i szanse. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na kilka z problemów, które są w ostatnich tygodniach gorąco dyskutowane na forum Izby POLMED a dotyczą bezpośrednio przetargów w branży wyrobowej, w szczególności w kontekście ewolucji praktyki stosowania nowego PZP (Prawa Zamówień Publicznych) oraz sytuacji w Ukrainie.

Michał Gajdek: Zamówienia publiczne nabierają szczególnego znaczenia w trudnych czasach: najpierw pandemii, a teraz dodatkowo sytuacji na Ukrainie. Placówki działają w warunkach zmieniających się przepisów, zmienia się struktura ich zakupów. Kupują także wyroby, które następnie przekazują szpitalom na Ukrainie.

Piotr Miadziołko: Rynek wyrobów medycznych znacznie się rozwinął. Mamy nowoczesne technologie, rozwiązania i wielu producentów, z których każdy stara się odegrać ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej. Jednak to wszystko ma przełożenie na koszty wyrobów medycznych. Obecne wahania waluty, rosnąca inflacja, konflikty zbrojne, pandemia powodują znaczny wzrost tych kosztów. Czy można kupić dobry wyrób medyczny za rozsądną cenę? Odpowiedź jest prosta, oczywiście że tak, jednak trzeba zwracać uwagę na wiele czynników, które mogą przyczynić się do znacznych oszczędności dla podmiotu leczniczego. 

UWAGA: UDZIAŁ W KONFERENCJI MOŻLIWY JEDYNIE PO ODEBRANIU BEZPŁATNEGO BILETU NA TARGI SALMED

PRELEGENCI:

Michał Trybusz

Rzecznik Prasowy Urzędu Zamówień Publicznych, wcześniej przez 3 lata związany z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. Absolwent Programu Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Tomasz Hajdyła

Radca Prawny, Counsel Kancelarii Fairfield, ekspert Izby POLMED. Doradza podmiotom z branż farmaceutycznej, kosmetycznej oraz alkoholowej, w szczególności w kwestiach związanych z przygotowaniem i negocjowaniem umów (w tym związanych z dystrybucją, IT, usługami marketingowymi, prawami autorskimi), marketingiem (w tym reklamą produktów leczniczych i napojów alkoholowych), prawem konkurencji oraz sporami sądowymi. Doradza także w zakresie prawa zamówień publicznych oraz reprezentuje Klientów w postępowaniach przed KIO. Wcześniejsze doświadczenie obejmuje prowadzenie licznych sporów gospodarczych dla Klientów z różnych branż oraz doradztwo na rzecz syndyków masy upadłości. W trakcie studiów uczestnik międzynarodowych kursów i konkursów z zakresu prawa konkurencji. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Ligia Kornowska

Dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali. Lekarz, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, organizacji zrzeszającej największą liczbę szpitali w Polsce. Propagatorka AI w medycynie, liderka Koalicji AI w zdrowiu. Wyróżniona na liście Forbesa "25 under 25" w kategorii "Biznes”, wyróżniona na liście „100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia”. Była CEO/dyrektor kilku startupów medycznych. Prelegentka i moderator licznych konferencji sektora ochrony zdrowia o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Piotr Miadziołko

Prezes zarządu Neomedix, dyrektor handlowy Medical-Market, były dyrektor szpitala powiatowego i v-ce prezes wielkopolskiego związku szpitali powiatowych wiceprzewodniczący Rady Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali, autor wielu artykułów na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Michał Gajdek

Senior Associate, Kancelaria DZP, specjalista od zamówień publicznych w ochronie zdrowia. Adwokat, doradza zamawiającym i wykonawcom na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a także w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą i Sądem Zamówień Publicznych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa zamówień publicznych.

Adam Twarowski

Ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, ekspert z zakresu zamówień publicznych oraz prawa medycznego i ochrony zdrowia Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Radca prawny, legislator. Wykładowca na studiach MBA w ochronie zdrowia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Wiceprzewodniczący Komisji bioetycznej przy Narodowym Instytucie Onkologii Instytut w Warszawie, członek Rady Naczelnej Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej Stowarzyszenie oraz Polskiego Towarzystwa Legislacji

MODERATOR:

Aleksandra Kurowska

Redaktor naczelna portalu www.Cowzdrowiu.pl. Od 20 lat pracuje w mediach, była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń.