📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

StehoMe - domowy stetoskop, który zmienia jakość życia

Podziel się

StethoMe to innowacyjny stetoskop , który wspiera pacjenta w warunkach domowych. Dzięki urządzeniu możliwe jest kompleksowe monitorowanie chorób układu oddechowego. StethoMe pojawi się w strefie startupów targów SALMED. O szczegółach produktu mówi dr Honorata Hafke-Dys, pomysłodawczyni i współzałożycielka StethoMe.

Rozmowa z dr Honorata Hafke-Dys, pomysłodawczynią i współzałożycielką StethoMe

 

Jakie były początki StethoMe?

Jestem mamą dwójki dzieci. Podobnie jak wielu rodziców mierzyłam się z ich częstymi infekcjami, a w dodatku jedno z nich miało podejrzenie astmy. Wizyty u lekarza, aby osłuchać układ oddechowy były dla nas czymś zupełnie normalnym i nierzadkim. Jednak pomysł stworzenia domowego stetoskopu narodził się, kiedy trafiłam z dzieckiem do szpitala. To właśnie wtedy zaczęłam interesować się osłuchiwaniem. Łączyło się to z moją pracą, ponieważ zawodowo zajmowałam się psychoakustyką, czyli percepcją dźwięku przez człowieka. Razem z moim współpracownikiem prof. UAM Jędrzejem Kocińskim, który borykał się z podobnymi problemami u swoich dzieci, byliśmy zgodni, że taki domowy stetoskop mógłby zmienić życie wielu rodzin na całym świecie. Zastanawialiśmy się, co można zrobić, aby mógł stać się on rzeczywistością i trafić w ręce rodziców takich jak my. Realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa, gdyby nie Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski i Marcin Szajek, którzy wówczas prowadzili firmę IT o charakterze usługowym. Trafiliśmy na post na Facebooku jednego z nich. Szukał on innowacyjnych pomysłów. Odpowiedzieliśmy na ten post, spotkaliśmy się i wspólnie postanowiliśmy skomercjalizować badania dźwięków osłuchowych prowadzone już wówczas przez mnie i Jędrzeja Kocińskiego.

Urządzenie StethoMe jest ciągle udoskonalane o nowe funkcje....

Rozwijamy kolejne funkcjonalności naszego stetoskopu. Pomysłów jest bardzo dużo. Część z nich wynika z naszych obserwacji rynku, a inne z rozmów z lekarzami oraz użytkownikami StethoMe. W tym momencie skupiamy się na opracowaniu spersonalizowanego indeksu oddechowego (PRI). PRI podobnie jak część funkcjonalności StethoMe również będzie opierał się na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki niemu pacjent będzie mógł otrzymać informację m.in. o poziomie zaostrzenia jego choroby przewlekłej. Indeks ten będzie też dostosowywał się do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów.

 

Jakie ma Pani plany na dalszy rozwój startupu?

Chcielibyśmy przenieść stetoskop z gabinetu lekarskiego do domowej apteczki. Zależy nam na poprawie jakości życia pacjentów, którzy mierzą się z chorobami układu oddechowego, a zwłaszcza astmą. Chcemy zapewnić im możliwość kompleksowego i skutecznego monitorowania choroby oraz być wsparciem dla lekarzy. Dlatego naszym celem jest, aby StethoMe podobnie jak termometr był dostępny dla każdego rodzica. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem standard opieki medycznej dostępnej prostu z domu będziemy na coraz wyższym poziomie m.in. dzięki takim rozwiązaniom jak nasz domowy stetoskop.

Więcej o StethoMe: https://www.stethome.com/pl/

Strefa startupów będzie wydzieloną przestrzenią bogatej ekspozycji wystawienniczej targów. Zwiedzający poznają ponadto aktualną ofertę producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także zobaczyć najnowszy sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny.

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED odbędą się 23-25 marca 2022 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.