📣Do zobaczenia 19.03-21.03.2024 r. ! 📣  

Organizator:

Targi SALMED lustrem nowoczesnej medycyny

Podziel się

Świat medycznych innowacji już 23 marca otworzy się na wszystkich zainteresowanych aktualnymi trendami w ochronie zdrowia podczas trzydniowych targów SALMED. Telemedycyna, sztuczna inteligencja, robotyka, zamówienia publiczne – to tylko część obszarów tematycznych, które pojawią się w Poznaniu. Jedyne kompleksowe targi medyczne w kraju połączą ekspozycję producentów i dostawców sprzętu z bogatym programem kilkunastu konferencji, debat, pokazów oraz warsztatów. Wydarzenie wspierają merytorycznie kluczowe organizacje sektora zdrowotnego.

Dyrektorzy szpitali, menedżerowie placówek medycznych a także lekarze prowadzący indywidualną praktykę i rehabilitanci przyjeżdżają do Poznania by „na żywo” nie tylko zobaczyć nowoczesną aparaturę oraz narzędzia, ale także mieć możliwość zadania pytań producentom i dostawcom o detale oraz konkretne funkcje prezentowanych rozwiązań. Zróżnicowanej wystawie sprzętu tworzonej przez ponad stu wystawców z polskich i zagranicznych firm, towarzyszy „serce targów” -  inspirujące spotkania na żywo, debaty i pokazy pozwalające na wymianę wiedzy i nawiązywanie relacji.

- Mamy świadomość, że tworzymy program targów w czasie kiedy tuż obok, na Wschodzie rozgrywają się dramaty ludzkie. Dołożymy wszelkich starań aby agenda targów była też wsparciem dla menedżerów placówek medycznych i dostarczyła wiedzę na temat tego, jak wdrażać najlepsze praktyki w sytuacjach kryzysowych – zapowiada Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED.

Medycyna otwarta na robotyzację

Nie byłoby targów SALMED bez pokazów sprzętów, które zmieniają oblicze współczesnej medycyny. Takim z pewnością jest Versius. Ta innowacyjna technologia pomagająca lekarzom przeprowadzać operacje, a pacjentom - osiągać lepsze wyniki leczenia, jest już od kilku miesięcy w Polsce. Versius, który pojawi się także na targach SALMED to zrobotyzowany system chirurgiczny nowej generacji, służący do wykonywania zabiegów minimalnie inwazyjnych. Urządzenie jest przeznaczone do stosowania wyłącznie przez przeszkolonych lekarzy w warunkach sali operacyjnej. Niektóre polskie placówki jak choćby w Łodzi czy Chorzowie, mają już pierwsze zabiegi z użyciem Versius za sobą. Robot może sprawdzić się w chirurgii ogólnej oraz w zabiegach urologicznych czy ginekologicznych. Średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała wynosi zaledwie sześć milimetrów. Dla pacjentów oznacza to wiele korzyści zdrowotnych: zmniejszenie krwawienia, redukcję bólu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację po zabiegu. W efekcie rekonwalescenci mogą skrócić swój pobyt w szpitalu i szybciej wrócić do dotychczasowego życia. System zaprojektowany przez CMR Surgical, międzynarodową firmę z branży wyrobów medycznych z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zostanie zaprezentowany podczas targów SALMED (24 marca), zaplanowano aż trzy pokazy urządzenia. Takie prezentacje rodzą wiele pytań. Jaki jest potencjał rozwoju robotyki medycznej? Czy będą nas operować roboty? Odpowiedzą na nie paneliści debaty (24 marca) pt.: „Startupy w zdrowiu - czy stać nas na wdrażanie innowacji w polskiej ochronie zdrowia? Robotyka medyczna”. Wezmą w niej udział prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali oraz Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Rynek startupów będzie reprezentował Piotr Paczuski z UpMedic. Z kolei o wyzwaniach robotyki medycznej będzie mówił Artur Dolny z firmy CMR Surgical, twórcy systemu Versius. - Robotyka medyczna, rozwijana z roku na rok, jest coraz częściej wykorzystywana w polskich szpitalach. Jakie korzyści niosą za sobą operacje z wykorzystaniem robota? Czy możliwe będą operacje na odległość? Czy stać nas na wdrażanie robotyki medycznej?- o tym będziemy rozmawiać podczas panelu na targach SALMED. Sporo miejsca poświęcimy także startupom starając się odpowiedzieć jak znaleźć innowacyjne rozwiązanie, jak sprawdzić czy jest rzeczywiście skuteczne i bezpieczne oraz jak dobrze zaprojektować współpracę między dostawcą innowacyjnej technologii a szpitalem - zapowiada moderatorka dyskusji Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.

Drugiego dnia targów SALMED nie zabraknie także tematu sztucznej inteligencji w medycynie. Podczas debaty „Biała Księga AI w zdrowiu - jak stosować AI w praktyce klinicznej?, eksperci będą rozmawiać o algorytmach sztucznej inteligencji, które są już teraz wykorzystywane w polskich szpitalach i podmiotach leczniczych. Debatę zorganizuje także Polska Federacja Szpitali.

Dzieci potrzebują skutecznej rehabilitacji

Przedstawienie najnowszych doniesień naukowych dotyczących zaburzeń rozwojowych dzieci i młodzieży oraz praktycznych aspektów w dziedzinie programowania rehabilitacji – to główny cel konferencji naukowej organizowanej podczas targów SALMED. Organizatorami spotkania są: Komisja Rehabilitacji i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk oddział w Poznaniu a współorganizatorami: Katedra Fizjoterapii Klinicznej Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Rehasport oraz Grupa MTP. - Rehabilitacja zawsze była ważnym punktem programu i ekspozycji targów SALMED. Tak będzie i tym razem. Pojawią się wystawcy oferujący sprzęt i rozwiązania przydatne rehabilitantom, fizjoterapeutom i lekarzom a aktualne doniesienia z tej dziedziny przybliżą naukowcy podczas konferencji, która odbędzie się pierwszego dnia targów. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak prowadzić badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania skoliozy, poznają metody diagnostyki neurofizjologicznej dysfunkcji ruchowej u dzieci, usłyszą także o robotach pomagających w nauce chodzenia – zdradza Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED. Z uwagi na swój multidyscyplinarny charakter, konferencja przeznaczona jest nie tylko dla fizjoterapeutów, ale również dla lekarzy, pielęgniarek i innych specjalności medycznych związanych z rehabilitacją w zaburzeniach rozwojowych dzieci i młodzieży.

Wyzwania dla menedżerów ochrony zdrowia

Dla osób zarządzających w ochronie zdrowia nastały szczególnie burzliwe i niespokojne czasy. Z jednej strony placówki medyczne nadal borykają się z efektami pandemii, z drugiej stanęły w obliczu wojny w Ukrainie, która znacząco wpłynęła na funkcjonowanie sektora zdrowia w naszym kraju. O zmieniającym się prawie oraz o najnowszych możliwościach z tym związanych będzie mowa (23 marca) na targach SALMED m.in. podczas panelu dyskusyjnego „Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu”. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych, Izby POLMED i Polskiej Federacji Szpitali.

- Ostatnie lata były wyjątkowe. Czynniki globalne jak COVID, zmiany prawne na poziomie UE i krajowym to okoliczności, które wpłynęły na przemiany na rynku zamówień publicznych na wyroby medyczne. Wiele wskazuje na to, że najbliższa przyszłość również będzie obfitowała w wyzwania, pułapki i szanse. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na kilka z problemów, które są w ostatnich tygodniach gorąco dyskutowane na forum Izby POLMED a dotyczą bezpośrednio przetargów w branży wyrobowej, w szczególności w kontekście ewolucji praktyki stosowania nowego PZP (Prawa Zamówień Publicznych) oraz sytuacji w Ukrainie – mówi jeden z prelegentów, Tomasz Hajdyła, ekspert prawny Izby POLMED.

W obecnym systemie opieki zdrowotnej bardzo ważnym elementem w procesie leczenia pacjenta odgrywają wyroby medyczne. Specjalistyczny sprzęt medyczny pomaga we wstępnej diagnostyce oraz stanowi jeden z ważniejszych elementów terapii.

- Rynek wyrobów medycznych znacznie się rozwinął. Mamy nowoczesne technologie, rozwiązania i wielu producentów, z których każdy stara się odegrać ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej. Jednak to wszystko ma przełożenie na koszty wyrobów medycznych. Obecne wahania waluty, rosnąca inflacja, konflikty zbrojne, pandemia powodują znaczny wzrost tych kosztów. Czy można kupić dobry wyrób medyczny za rozsądną cenę? Odpowiedź jest prosta, oczywiście że tak, jednak trzeba zwracać uwagę na wiele czynników, które mogą przyczynić się do znacznych oszczędności dla podmiotu leczniczego – twierdzi zaproszony do panelu Piotr Miadziołko, prezes zarządu Neomedix, wiceprzewodniczący Rady Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.

W obliczu dynamicznie zachodzących zmian na rynku pożądane i poszukiwane są rozwiązania, które rzeczywiście prowadzą do uproszczenia, skrócenia czasu doboru i zakupu optymalnego sprzętu medycznego. A jak to robi Norwegia? Jakie są najnowsze norweskie i światowe rozwiązania rynku medycznego i rehabilitacyjnego? Będzie je można poznać podczas spotkania organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości drugiego dnia targów (24 marca). Celem seminarium jest zapoznanie uczestników się z innowacjami i rozwiązaniami światowych liderów. Spotkanie z pewnością będzie przydatne dla polskich i norweskich przedsiębiorców, startupów oraz instytucji otoczenia biznesu oferujących innowacyjne rozwiązania związane z branżą medtech.

Umiejętności bezcenne czyli resuscytacja na targach SALMED

- Mam marzenie by wiedza i umiejętności w udzielaniu pomocy w stanach zagrożenia życia była wiedzą powszechną, a każdy medyk winien być w tym zakresie profesjonalnym nauczycielem - mówi dr n. med. Artur de Rosier, prezes ORL WIL. Dlatego właśnie na targach SALMED Wielkopolska Izba Lekarska przeprowadzi warsztaty: Stany nagłe – zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Prace nad programem odbywają się w szczególnym czasie kiedy cały świat wstrzymał oddech a pomoc niesiona drugiemu człowiekowi stała się celem nadrzędnym.

Jakie czynności powinniśmy przeprowadzić, kiedy widzimy u drugiego człowieka utratę przytomności, bezdech, prawdopodobne zatrzymanie krążenia? Jak postąpić, by uratować komuś życie w momencie wymagającym zdecydowanych i szybkich działań? Organizowane przez Wielkopolską Izbę Lekarską bezpłatne warsztaty z zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych pozwalają odpowiedzieć na te pytania. Szkolenia, które zaplanowano w drugim dniu targów SALMED tj. 24 marca cieszą się zainteresowaniem nie tylko lekarzy i ratowników medycznych, ale także osób wykonujących inne zawody medyczne: pielęgniarkom, czy ratownikom medycznym.

- Przez udział w warsztatach zdobywamy i utrwalamy umiejętności, dzięki którym wiemy jak postępować z pacjentami w stanach zagrożenia życia. Mówimy więc o umiejętnościach absolutnie bezcennych – przekonuje dr n. med. Artur de Rosier, prezes ORL WIL.

Targi medycznych trendów

Targi to także niepowtarzalna okazja dla firm do pokazania szerokiej publiczności premier rynkowych i nowych produktów. Nie zabraknie ich także na SALMED, pojawią się w specjalnie zaaranżowanej strefie razem ze startupami. Centralnym punktem tej przestrzeni będzie SCENA TRENDÓW W MEDYCYNIE. Przez trzy dni, prezentowane tutaj nowoczesne rozwiązania przeniosą nas w przyszłość. Część z nich już z powodzeniem wykorzystywana jest w placówkach medycznych a niektóre są tuż przed „startem”. Łączy je jedno – usprawnienie systemu ochrony zdrowia nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Na SCENIE TRENDÓW W MEDYCYNIE będzie można zobaczyć m.in: nowoczesny system wspierający ratowników medycznych, inteligentny domowy stetoskop, innowacyjne rozwiązanie do prowadzenia pogłębionej, zdalnej diagnostyki pacjenta, program oparty na terapii poznawczo-behawioralnej, zalecanej jako pierwszoplanowa metoda w leczeniu bezsenności czy też narzędzie usprawniające digitalizację dokumentacji medycznej. Scena będzie miejscem nie tylko dla dyscyplin typowo medycznych, ale przede wszystkim – projektów interdyscyplinarnych łączących za pomocą technik informatycznych rozwiązania organizacyjne, zarządcze, technologiczne z procedurami diagnostycznymi, leczniczymi czy prognostycznymi. Tradycyjnie na targach SALMED zostaną wręczone Złote Medale Grupy MTP dla produktów i usług, wyróżniających się na rynku dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym. W tej edycji przyznano ich pięć. Firma LUXAMED GMBH została nagrodzona za Otoskop LuxaScope Auris CCT LED. Wśród zwycięzców znaleźli się także podwójni laureaci, w tym firma ASPEL doceniona za Elektrokardiograf AsCARD Grey oraz Rejestrator ciśnienia ASPEL 308 ABPM v.101. Dwa medale trafiły również do Charder Electronic. Sąd Konkursowy nagrodził Bezprzewodową ultradźwiękową stację pomiaru wzrostu i wagi CHARDER MS4980 oraz Bezprzewodową medyczną wagę podnośnikową MHS2710.

SALMED to najważniejsze w Polsce kompleksowe targi sprzętu medycznego gromadzące liderów rynku. Projektowi patronują kluczowe media i organizacje branżowe m.in.: Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, Izba POLMED, Wielkopolska Izba Lekarska, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz dwa klastry: Lubelska Medycyna i Klaster Medyczny.

Z częścią patronów będzie można spotkać się na stoiskach.

Targi Salmed organizowane przez Grupę MTP potrwają od 23 do 25 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.